VIDEO/ Banorët mbesin të shokuar, lumi i tharë ndër vite fillon të mbushet me ujë

14/02/2020 14:42

Një familje ka mbetur e shokuar kur shtrati i një lumi të tharë ndër vite u mbush me ujë, si pasojë e përmbytjeve që kishin ndodhur në zonë.

Banorët e Gilgandr-ës u mblodhën të gjithë bashkë, në buzë të lumit Castelereagh, i cili përshkon Uellsin e Ri Jugor, Qendror dhe Perëndimor, për të parë momentin historik kur lumi vërshohej nga ujëra të rrëmbyeshëm.

Mediat e huaja bëjnë me dije se lumi ka qenë i lundrueshëm në të kaluarën, or që prej vitit 2016 si pasojë të temperaturave të larta që kanë përfshirë kontinentin Australian, ajo ishte tharë.


Top Channel