Koronavirusi/ Britania këshillon ndalimin e puthjeve e përqafimeve për Shën Valentin

13/02/2020 16:00

Shkencëtarët britanikë kanë paralajmëruar së fundmi banorët të shmangin puthjet e përqafimet në prag të festës së Shën Valentinit, për paralandalimin e koronavirusit të ri vrases

Profesor John Oxford, i Universitetit Queen Mary tha se njerëzit duhet të mbrojnë veten e tyre nga sëmundja që është një ‘virus social’ dhe mbijeton me kontaktet e afërta mes njerëzve. prandaj ata duhet t’i evitojnë ato.

Virusi i njohur gjithashtu si SARS-CoV-2, shpërndahet me anë të piklave në frymën e dikujt dhe mbijeton disa orë në objekte jo të gjalla duke qëndruar infektuese.
Virusi ka vrarë deri tani 1,100 dy prej të cilëve jashtë Kinës.

FOTO GALERI
1/3

Top Channel