Fotot e Hitlerit/Albumi i fotografive nga truproja personale e Adolf Hitlerit ilustrojnë ngritjen e diktatorit nazist në pushtet

11/02/2020 17:58
Hitleri në mitingun e Nurenbergut në 1937 i rrethuar nga kriminelët e vjetër nazistë

Një album me foto që nuk janë parë kurrë më parë të bëra nga truproja personale e Adolf Hitlerit jep një pasqyrë të frikshme për ngritjen e pushtetit të diktatorit nazist.

Ato dokumentojnë ngritjen e Rajhut të Tretë dhe lartësinë e nazizmit në Gjermani dhe Austri gjatë marshimit të pamëshirshëm të Hitlerit drejt luftës.
Ata u morën nga një prej truprojave personale të diktatorit të mbrapshtë midis viteve 1937 dhe 1939, para fillimit të Luftës së Dytë Botërore.
Ka disa pamje të Hitlerit që adresojnë mitingjet naziste dhe inspektojnë mijëra ushtarë gjermanë.
Një nga fotot bardh e zi tregon se marshimin në Vjenë pas aneksimit të Austrisë në 1938.
Ekziston gjithashtu një imazh i tij duke vendosur gurin e themelit të një stadiumi që po ndërtohet në Nuremberg për të mbajtur tubimet naziste.
Shumë prej bishat e tij vrassese u fotografuan edhe nga truproja e paemërtuar.
Këto përfshijnë Heinrich Himmler, shefi i SS dhe arkitekti i holokaustit dhe Hermann Goering, kreu i Luftëaffe.
Ekziston një imazh i komandantit SS Sepp Dietrich i cili në 1945 dha urdhrin për masakrën e 120 ushtarëve amerikanë të kapur në Betejën e Bulges.
Zëvendës Fuhrer Rudolph Hess është fotografuar gjithashtu dy vjet para se të fluturonte në Skoci për të kërkuar paqe me britanikët kundër Hitlerit.
Truproja ishte një anëtar i Leibstandarte SS Adolf Hitler i njohur edhe si LSSAH.
Shumë nga 170 fotografitë janë të truprojave, duke përfshirë edhe ato duke pushuar duke pirë birrë ndërsa janë jashtë detyrës.
Albumi u kap si një suvenir nga një ushtar britanik që shërbente në Gjermani në fund të luftës.
Ai e solli atë me vete në shtëpi dhe e mbajti për tërë jetën.
Pasi ai vdiq nipi i e mbylli në kasafortë.
Tani është duke dalë në shitje me ankandin e Oksfordshire Jones dhe Jacob për 2,200 £. Shitja zhvillohet të Mërkurën.

FOTO GALERI
1/19
Hitleri dhe shokët e tij në Berchtesgaden para luftës

Top Channel