‘Messi s’do të jetë në gjendje të luajë në Premier Ligë’

10/02/2020 14:14

Lionel Messi e ka kaluar tërë karrierën në Barcelona, ​​por shumë do të donin ta shikonin atë në një klub apo ligë tjetër.

Kjo është arsyeja pse nuk është e pazakontë që një mbajtës i rekordeve me gjashtë “Topa të Artë” të gjendet si futbollisti më i mirë në botë në vendin e dytë.

Ish- futbollisti francez Emmanuel Petit shpreh mendimin se argjentinasi nuk do të ishte aq produktiv në Premierë Ligën angleze.

“Sinqerisht, Messi nuk ka lindur për intensitetin e Premier Ligës. Ai nuk i pëlqen të goditet dhe të shtypet gjatë gjithë kohës. Ai nuk është mësuar me gjëra të tilla pasi është i mbrojtur në Spanjë,” tha Petit dikur futbollist i Barcelonës, Arsenalit dhe Chelsea.

Për dallim nga Messi, Cristiano Ronaldo e ka provuar veten në Angli dhe Spanjë.

“Messi nuk është Ronaldo. Fizikisht, ai nuk është një makinë si Christiano Ronaldo është një” përbindësh “dhe 32-vjeçari Messi lihet në një nivel kaq të lartë për një ose dy vjet. Pse, për shembull, Manchester City do të hidhte kaq shumë para në një lojtar me kaq shumë vite?”, tha Petti.

Petit nuk mendon se Messi do të vazhdoj edhe për një kohë të gjatë në Barcelonë.

“Edhe nëse luan me futbollistët e mëdhenj në Barcelonë, ​​ai nuk do të ketë të njëjtat aftësi dhe driblime të tilla. Jam i sigurt që ai e di se është afër përfundimit të karrierës,” përfundoi ish-futbollisti i kombëtares franceze.

Top Channel