Mbyllet kufiri në Pakistan-Afganistan pas sulmit me raketë

29/01/2020 11:10

Kufiri i Torkham, një nga lidhjet parësore tokësore midis Afganistanit dhe Pakistanit, është mbyllur. Ai vjen pas një sulmi të raportuar me raketa nga pala afgane.

Rruga që kalon nga Torkham të çon në kryeqytetin afgan, Kabul përmes Jalalabad. Në anën pakistaneze, kryqëzimi është i lidhur me kryeqytetin, Islamabad përmes Peshawar. Torkham u mbyll përkohësisht nga autoritetet pakistaneze të mërkurën.

Mbyllja u tha se u nxit nga një sulm me raketa në pikën e kontrollit, i cili la të plagosur dy ushtarë pakistanezë.

Zyrtarët lokalë të Afganistanit, të cituar nga media, thonë se bisedimet janë duke u zhvilluar për rihapjen e kryqëzimit.

Top Channel