Taksa për WhatsApp detyron kryeministrin e Libanit të japë dorëheqjen pas protestave masive

29/10/2019 15:30

Kryeministri i Libanit Saad Hariri tha se ai do të japë dorëheqjen, mes protestave që kanë kapluar vendin prej dy javësh.

Hariri tha që vendi kishte arritur në një bllokim dhe kishte nevojë për një tronditje për të prishur krizën.

Protestat filluan pasi qeveria vendosi që të vendosë taksë për thirrjet në WhatsApp dhe u zgjeruar kundër korrupsionit dhe ekonomisë.

Libani ka një nga nivelet më të larta të borxhit në botë.

Protestat kanë çuar në mbylljen e bankave, shkollave, universiteteve dhe shumë zyrave të tjera prej 10 ditësh.

/A.Pali/

FOTO GALERI
1/13

Top Channel