Në përleshjet me forcat e sigurisë në Bagdad janë vrarë të paktën dy protestues dhe 105 u plagosën sot kur mijëra studentë dhe studentë u bashkuan në protestat antiqeveritare.

Midis të plagosurve ishin 17 studentë, raporton AP. Qeveria më parë kishte porositur shkollat dhe universitetet që të operonin normalisht, dhe ora policore ishte futur nga mesnata në gjashtë në mëngjes në Bagdad. Pika kryesore e tubimit ishte sheshi ‘Tahrir’ dhe forcat e sigurisë qëlluan me gaz lotsjellës dhe bomba shoku për të mos lejuar protestuesit të kalonin urën kryesore që çon në Zonën e Gjelbër, ku ndodhet selia e Qeverisë së Irakut dhe ambasadat e huaja. Më shumë se 200 njerëz u vranë në protestat e këtij muaji.

Top Channel