Sergio Malaj, është i riu shqiptar i ndaluar në Itali për vrasjen e të moshuarës, Diva Compagnucci.

Por i riu e mohon një akt të tillë ndërsa është shprehur: “Unë nuk isha atje, isha në një vend tjetër”.

I riu, me origjinë shqiptare, ndihmohet nga avokati Andrea Romani. Djali, pa ditur provat në duart e hetuesve, vendosi megjithatë të përgjigjet për pyetjet, duke dhënë versionin e tij të ngjarjes.

Ish mësuesja, e njohur nga shumë për periudhën e gjatë të mësimit, banonte në Viale D’Italia në qytetin kodrinor. Mediat italiane shkruajnë se kur stafi i 118 hyri në banesë, panë gruan, me shenja të dukshme dhune në trup, dhe tashmë nuk kishte asgjë më për të bërë.

Viktima, nga ato që dolën nga rezultatet e para të kryera nga koroneri, dukej kafka e fryrë dhe madje – ndoshta për të hequr një unazë – një gisht të copëtuar.

Hetimet e Karabinierëve të Stacionit Tolfa dhe të Civitavecchia, bënë të mundur zgjidhjen e çështjes në vetëm 24 orë, shkruajnë më tej mediat vendase.

Sergio Malaj u arrestua menjëherë për vrasjen.

Nga provat duket se djali, ndoshta me ndihmën e një bashkëpunëtori – aktualisht ende i kërkuar – ishte në kërkim të parave dhe sendeve të çmuara.

Mungesa e shenjave të hyrjes me forcë në dyer dhe dritare menjëherë shkaktoi hetime në drejtim të disa të njohurve. I riu është në të vërtetë djali i kujdestarit të burrit të viktimës, i cili ka humbur gjurmët prej disa kohësh.

Hipoteza është pra ajo e një grabitjeje që përfundoi në mënyrë tragjike. Shqiptari u kap në shtëpinë e tij dhe gjatë kontrollit u gjetën disa rroba me gjurmë gjaku, ndërsa të tjera u gjetën në lavatriçe, të gatshme për t’u larë.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel