Abiy Ahmed

Kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed është shpallur fituesi çmimit Nobel për Paqen për vitin 2019-të. Ai u shpall fitues i 100 i këtij çmimi në Oslo për “arritjen e paqes dhe bashkëpunimit ndërkombëtar”.

Vitin e kaluar, Etiopia arriti marrëveshjen e paqes me Eritrean, duke i dhënë fund një konflikti 20 vjeçar, i cili nisi me luftën në kufi në vitin 1998 për të vijuar deri në vitin 2000.

Dy shtetet afrikane hapën vjet edhe ambasadat në kryeqytet respektive, duke i çuar në një tjetër nivel marrëdhëniet diplomatike.

Të dy vendet i dhanë fund tensioneve prej dy dekadash në një kthesë dramatike të ngjarjeve pasi Ahmed shtroi një degë të ullirit tek presidenti eritrean në fjalimin e tij inaugurues në prill.

Nga viti 1998 deri në vitin 2000, të dy vendet zhvilluan një luftë të përgjakshme në të cilën rreth 70,000 njerëz humbën jetën nga të dy anët.

  Kritikat e shqiptarëve dhe boshnjakëve kundër fituesit të Nobelit pasqyrohen nga SHBA në Indi

FOTO GALERI
1/6

Top Channel