Një vëzhgues zogjsh nga Holanda, që mbahej peng nga grupet terroriste në Filipine, të lidhura me ISIS, është vrarë ditët e fundit gjatë luftimeve të ushtrisë me grupin e armatosur.

Evold Horn ishte rrëmbyer nga grupi i quajtur Abu Sajaf që në vitin 2012, dhe u plagos rëndë me armë zjarri gjatë një lufte 90-minutëshe midis xhihadistëve dhe ushtrisë, në ishullin Xholo.

Ministria e jashtme holandeze konfirmoi se nënshtetasi i tyre ishte vrarë, por theksuan se rrethanat e vdekjes ishin ende të paqarta për ta.

FOTO GALERI
1/6
Grupi Abu Sajaf ka kryer disa nga sulmet më të egra terroriste në historinë e Ishujve Filipine, si dhe kanë rrëmbyer shumë të huaj, të cilët i lirojnë kundret pagesave

Top Channel