Rusia vazhdon investimet në modernizimin e ushtrisë dhe këtë herë ajo ka lëshuar një nëndetëse të re me kapacitet bërthamor, që besohet se mund të mbajë një dron bombardues.

Mediet vendase raportojnë se me më 23 prill nëndetësja “Belgorod”, u nis në qytetin veriperëndimor të Severodvinsk.  Ky projekt nisi që në vitin 1992, por hasi në vështirësi për shkak të çështjeve të financimit.

Autoritet ruse nuk lejuan që gazetarët të fotografojnë apo incizojnë lëshimin e nëndetëses. Karakteristikat e saja operacionale konsiderohen si informacion i klasifikuar në Rusi.

Top Channel