Një francez është bërë personi i parë në botë që i është nënshtruar dy transplanteve në fytyrë në më pak se një dekadë.

“Nëse nuk do të kisha pranuar transplantin e dytë do të ishte e tmerrshme”, ka deklaruar francezi Jerome Hamon.

43-vjeçari kishte vendosur fytyrën e tij të parë me transplant në vitin 2010, por ajo ishte refuzuar nga trupi i tij.

Mjekët kaluan javë për të gjetur një fytyrë të re, deri kur një 22-vjeçar i paidentifikuar ndërroi jetë në rrethana të paspecifikuara fundvitin e kaluar.

Fytyra e personit të pajetë mbërriti në Paris nëntorin e kaluar dhe ju vendos 43-vjeçarit në muajin Janar.

Tashmë Jerome Hamon, teksa ka folur për AFP, është shprehur i kënaqur nga rezultati. “Ndjehem vetvetja”, ka deklaruar ai.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel