Një vilë, e cila frymëzoi Walter Scott të shkruante “Zonja e Liqenit”, ka dalë në shitje për 2.1 milionë dollarë dhe shoqërohet bashkë me “ishullin” personal.

Gartochraggan, fillimisht një shtëpi ferme, por që me shtesa dhe rinovime ka marrë formën e sotme, ndodhet në brigjet e Loch Lomond të Skocisë dhe ofron pamje të mrekullueshme të liqenit dhe kodrave përreth.

E vendosur vetëm në veri të fshatit të Gartochran, shtëpia me shtatë dhoma gjumi gjithashtu vjen me plazhin e saj privat.

Në vitet 1800, Gartochraggan thuhet se është vizituar nga Sir Walter Scott dhe i ka dhënë frymëzim për poemën e tij të famshme.

FOTO GALERI
1/12

Top Channel