U zbulua për Krishtlindje, asteroidi kalon sot mes Tokës dhe Hënës

28/12/2017 12:24

Një asteroid, i zbuluar vetëm ditën e Krishtlindjeve, pritet të kalojë pasditen e sotme mes Tokës dhe Hënës.

Asteroidi me madhësinë e një autobusi do të kalojë me një shpejtësi prej 34 mijë kilometrash në orë.

I quajtur “2017 YZ4”, asteroidi u zbulua ditën e Krishtlindjes, pritet të kalojë në një distancë prej 224 mijë kilometrash nga Toka.

NASA i përshkuan asteroidët të rrezikshëm nëse janë brenda pragut të 7 mijë 403 kilometrash nga Toka.

FOTO GALERI
1/3

Top Channel