“Game of Thrones” humbet një prej aktorëve të tij

06/12/2016 00:00

Aktori britanik Peter Vaughan, i njohur më së shumti për rolet e tij në “Game of Thrones” dhe “Porridge”, ka ndërruar jetë në moshën 93-vjeçare.

Ai ka luajtur rolin e Maester Aemon në seritë e “HBO”-së dhe të Grouty në “sitcom”-in televiziv britanik. Mes roleve të tjera të tij përfshihen edhe shfaqjet televizive, “Citizen Smith”, “Chancer” dhe “Our Friends in the North”.

Agjenti i tij Sally Long-Innes konfirmoi ndarjen nga jeta të Peter Vaughan rreth orës 10:30 të mëngjesit të sotëm, duke shtuar se vdekja e tij ishte e paqtë dhe i rrethuar nga familja e tij.

Vaughan nisi të aktronte në vitet ’50, ndërsa u bë një figurë e shquar për shkak se luajti një sërë rolesh mbështetëse në skenë, televizion, radio apo edhe film. Ai është specializuar në rolet karakter dhe me fuqi të shumëfishta, si oficer policie, agjent sekret apo plakut autoritar.

Vaughan e përshkruante vetveten si një aktor karakteresh dhe thoshte se nuk e shihte të mundur të luante në role romantike.

FOTO GALERI
1/3

Top Channel