Pakistan, zhduken 2 anëtarë të UNICEF-it

20/04/2014 00:00

Dy anëtarë të UNICEF-it janë zhdukur që prej ditës së enjte në Karachi të Pakistanit, një zëdhënës i Kombeve të Bashkuara ka bërë të ditur lajmin të dielën.

Policia ka nisur menjëherë hetimet, gjithashtu po mbahen edhe kontakte të vazhdueshme me familjarët e 2 personave.

Ditën e shtunë, persona të armatosur plagosën një gazetar të një televizioni pakistanez. Hamid Mir u qëllua 3 herë pranë aeroportit të Karachi-t, nga 2 persona që po lëviznin me motor. Vëllai i gazetarit të plagosur akuzoi qeverinë për sulmin, duke thënë se shërbimet e inteligjencës palestineze janë urdhëruar për të kryer vrasjen.

I menjëhershëm ka qenë reagimi i qeverisë, duke i cilësuar akuzat të pabaza dhe mashtruese.

Top Channel