Basha: 24 korsi vetëm për biçikletat

18/09/2012 00:00

Në diten pa makina, kreu i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha premtoi se
brenda një viti në Tiranë do të ketë 24 kilometra korsi të dedikuara
vetëm për bicikletat.

Zoti Basha se bashku me nje grup te rinjsh, ne kete dite ndergjegjesuese per qytetaret e Tiranes kane pershkruar me biciklete bulevardin ‘Deshmoret e Kombit’ deri tek sheshi Nene Tereza, duke theksuar edhe nje here sesa e rendesishme eshte rritja e numrit te perdoruesve te biçikletave, dhe mos qarkullmi me automjete.

Kreu i bashkise i eshte referuar, projektit multimodal, i cili do te shtrihet ne plot 12 rruge te kryeqytetit ku do te kete korsi te dedikuara, me sinjalisteke qe do te garantojne sigurine e ciklisteve, pasi trafiku ne kryeqytet eshte shume i renduar dhe shpesh te rrezikshme per jeten e qytetareve.

Top Channel

Top Channel/ Tensionet ruso-ukrainase, drejt Detit të Zi nisen luftanije britanike
Top Channel/ NASA teston helikopterin e parë në Mars
Top News – Parandalohet vrasja e çiftit/ Policia e Tiranës jep detajet se si nisi konflikti
Top News – Shpërthimi me eksploziv/ Fushë Krujë, policia shoqërohen disa të dyshuar
Rusia dëboi nga vendi 20 diplomatë cekë të cilët janë urdhëruar të largohen, si masë shpaguese ndaj largimit që republika ceke i bëri të shtunën 18 diplomatëve rusë. Vendimi i Pragës erdhi pas një hetimi që tregoi pas shpërthimit të një depoje municionesh në Ceki, qëndronte Moska. Kjo e fundit i dha diplomatëve çekë një ditë kohë për t’u larguar, ndërsa Praga u dha rusëve 48 orë. Ministria e Jashtme ruse e cilësoi vendimin e çekëve si “të pashembullt” dhe si “akt armiqësor”. “Me dëshirën për të kënaqur Shtetet e Bashkuara, pas sanksioneve të fundit të SHBA-së kundër Rusisë, autoritetet çeke madje i tejkaluan udhëzuesit e tyre”, thuhej në një deklaratë të saj, ku cilësoheshn si të pabaza dhe absurde pretendimet e çekëve se diplomatët rusë janë operativë të inteligjencës. Shtetet e Bashkuara thanë se qëndrojnë krah Republikës Çeke lidhur me vendimin për të dëbuar diplomatët rusë. “SHBA qëndron me Republikën Çeke në përgjigjen e saj të vendosur kundër veprimeve keqdashëse të Rusisë në tokën e çeke”, shkruante zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price në Twitter. “Ne duhet të veprojmë në mënyrë të vendosur në përgjigje të veprimeve ruse që vënë në rrezik integritetin territorial, sigurinë energjitike ose infrastrukturën kritike të aleatëve dhe partnerëve tanë”, shtoi ai. Cekia sqaroi se ka informuar aleatët e NATO-s dhe Bashkimit Evropian në lidhje me përfshirjen e dyshuar ruse në një shpërthim depoje municionesh në vitin 2014 dhe çështja do të trajtohet në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së.
Top Channel/ SHBA kërcënon Rusinë, “ Po vdiq Navalny, do të ketë pasoja”