Presidentja e Argjentinës me kancer

28/12/2011 03:40

Presidentja e Argjentinës, Cristina Fernandez de Kirchner është diagnostikuar me kancer dhe do të kryejë një operacion në datën 4 janar, njoftoi administrata e saj.

Ajo vuan nga kanceri në gjëndrën tiroide, por sëmundja nuk është përhapur në pjesë të tjera të trupit të saj, tha një zëdhënës.

Znj. Fernandez, 58-vjeç, kohët e fundit filloi detyrën si presidente në mandatin e saj të dytë, pas një fitore bindëse të zgjedhjeve.

Burri i saj, ish-presidenti Nestor Kirchner, vdiq vitin e kaluar pas pësimit të një ataku në zemër.

Zonja Fernandez do të tërhiqet si presidente për 20 ditë, deri në 24 janar, ndërsa zëvëndësi i saj, Amado Boudou do marrë përsipër detyrën.

Kanceri u zbulua më 22 dhjetor gjatë testeve rutinë mjekësore, tha zëdhënësi Alfredo Scocimarro.

Korrespondenti i BBC-së në Buenos Aires tha se lajmi ka qenë shumë shokues për popullin në Argjentinë.

Fernandez u bashkohet një sërë liderash amerikano-jugorë që janë diagnostikuar me këtë sëmundje.

Presidenti i Venezuelës, Hugo Chavez, lideri paraguajan Fernando Lugo, dhe ish-presidenti brazilian Lula a Silva, të gjithë janë operuar vitin që shkoi.    

Top Channel