Jinping: Të mos i politizojmë cështjet tregtare

19/08/2011 08:35

Zëvendëspresidenti kinez, Ksi Jinping ka shprehu besimin e tij në
ekonominë e Amerikës dhe ka deklaruar se të dy vendet nuk duhet t’i
politizojnë çështjet tregtare.

Jimping, i cili pritet të jetë president i ardhshëm i Kinës, këtë deklaratë e ka dhënë pas një takimi që ka pasur me homologun e tij amerikan Biden, i cili është duke realizuar një vizitë në Kinë me qëllim të forcimti të reputacionin të ekonomisë amerikane.
 
Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden i ka thënë homologut kinez në takim se “mirëqenia globale ekonomike mbështetet në gjetjen e gjuhës së përbashkët ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Kinës”.

Top Channel