Ushqimet që na bëjnë më të bukur

23/02/2011 11:55

Të ngrënit nuk plotëson vetëm një nevojë primare të trupit siç është të ushqyerit, por ndihmon edhe në pamjen e jashtme.

Ja kush janë ushqimet që “zbukurojnë”:

Spinaqi

Spinaqi përmban luteinë dhe karotenoide të cilat janë të pasura me hekur. Spinaqi bën më të shndritshëm sytë.

Vezët

Vezët ndihmojnë në parandalimin e rënies së flokëve. Gjithashtu i bëjnë flokët më të butë.

Bananet

Ky frut ndihmon në elasticitetin e lëkurës.

Lakra e kuqe

Lakra e kuqe ndihmon në pastrimin e organeve të brendshme të njeriut.

Mishi i bardhë

Proteinat e mishit të bardhë tek gjeli i detit ndihmojnë për shëndetin e thonjve, flokëve dhe dhëmbëve.

Top Channel