Izraeli hedh poshtë propozimin e Klinton

17/09/2010 04:25

Sipas CNN autoritetet izraelitë kanë refuzuar propozimet e Sekretares së Shtetit, Hillari Klinton për të zgjatur moratoriumin e ndalimit të ndërtimeve kolone në Bregun Perëndimor.

CNN, i cili citon burime zyrtare nga qeveria hebraike deklaron se propozimi i zonjës Klinton, i bërë gjatë bisedimeve të paqes, të mbajtura këtë javë në Egjipt, u pranua nga presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmud Abas, por u refuzua në thelb nga kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu.

Gjithmonë sipas CNN, të dyja palët, që prej më shumë se 2 javësh kanë rinisur bisedimet për paqe ndodhen në një moment kritik që mund të rrezikojë bisedimet e mëtejshme të paqes dhe arritjen e një marrëveshje.

Top Channel