Fshati që zhduket cdo ditë

07/06/2010 20:10

Në Shqipëri për fat të keq është bërë normale që fshatra të tërë të jenë të izoluara nga qytetërimi në dimer e në verë për shkak të mungesës së infrastrukturës rrugore.

Nga veriu ne jug mund te gjesh shume zona te tilla, ku qindra banore jane te detyruar te bejne rrugetime te gjata disa oreshe ne kembe ose me kafshe per te siguruar qofte edhe produktet e konsumit te perditshem.

Por ne Shqiperi mund te ndodhe edhe ndryshe, te investohet ne nje lagje fshati thuajse te braktisur nga e cila edhe ata grusht banoresh qe kane mbetur duan te largohen per shkak te rreshkitjes se tokes. Fshati Cerruje shtrihet nje nje zone te thelle malore me shume se 1 ore nga qyteti i Elbasanit. Nga fshati dikur me rreth 800 banore sot kane mbetur jo me shume se 20 shtepi te shperndara shpateve te maleve.

Rreshkitjet e vazhdueshme te tokes kane detyruar banoret te largohen drejt zonave te tjera, duke lene pas shtepi te braktisura e me se shumti te shkaterruara nga shkeputjet masive te dheut ne vitin 1999 e ne vazhdim. Shume shtepi u shkaterruan ne menyre thuajse apokaliptike nga rreshqitjet e medha te 11 viteve me pare.

Godina te tera u zhduken plotesisht, te cilat nese nuk ke jetuar ne Cerruje nuk do mund kurre t’i dalloje se kane ekzistuar ndonjehere. “Ketu kane qene dy objekte te kooperatives. Ja ne kete vend ku jemi ne ka qene dhe nje shtepi dy kateshe dhe shkolla e lagjes me kater dhoma“, thote nje banor.

Ashtu si ne kete pike te fshatit, dheu perpiu apo shkaterroi plotesisht dhjetra banesa te tjera. Qe nga ai moment nisi zhvendosja ne mase e banoreve. Sot ne dy lagjet me shume te prekura nga rreshqitjet, qe jane rreth 40 minuta ne kembe larg njera-tjetres, kane mbetur vetem 13 shtepi, ato te cilat e kane patur te pamundur financiarisht te largohen.

Por teksa fshati eshte tkurrur duke humbur afersisht 80 perqind te banoreve, komuna rreth 7 vite pas largimit ne mase te tyre ka nisur investimet ne kete zone, per cudi shumicen ne lagjen me te braktisur dhe me te rrezikuar edhe sot nga rreshqitjet. Rreth 80 milione leke jane investuar per rikonstruktimin e rruges qe lidh fshatin me komunen Funar, 8,8 milione leke per shkollen e re dhe 10 milione te tjera per nje qender shendetesore.

Gjithcka e kryer kur ne fakt, banoret e mbetur kerkojne ndihme te largohen per shkak te rreshqitjeve qe vazhdojne, duke u vene ne rrezik serioz edhe jeten. Kryetari i komunes pranon gjendjen alarmante te banoreve, por nuk sqaron se pse jane kryer investime ne nje zone e cila eshte kerkuar te zbrazet ne menyre urgjente sic e pranon dhe ai vete.

Shumica e investimit eshte hedhur ne rrugen qe lidh komunen me fshatin dhe shkon deri ne lagjen thuajse te braktisur. Investimi tjeter eshte ai i shkolles se re, e cila sipas informacionit ka vetem 4 nxenes. “Jemi te detyruar per aq kohe sa ka njerez, t’i shkollojme, t’u sherbejme per aq familje sa jane, se edhe femijet e vegjel te ketij fshati nuk mund t’i leme pa shkolle”, shprehet kryetari i komunes.

Komuna ka ndertuar nje godine te re ne lagjen me te shpopulluar, me nje klase per vetem kater nxenes, ndersa ne lagjen tjeter te po te njejtit fshat ku mesojne rreth 40 femije, godina eshte lene ne gjendje te mjerueshme. Ndertimi i nje rruge, nje shkolle apo qendre shendetesore eshte nje lajm i mire per banoret e zonave rurale.

Keta njerez nuk e kishin as rrugen as shkollen dhe as qendren shendetesore ndersa fshati ishte i banuar. Tashme qe pushteti ka vendosur te permiresoje infrastrukturen, ata nuk kane asnje arsye per te qene pak me te lumtur, pasi ata kane vetem nje synim, te ikin nga fshati qe cdo vit rreshqet dhe gllaberon shtepite, tokat dhe kasollet e bagetive.

Pak vite me pare ata iu drejtuan deri edhe protestave para prefektures, por ndersa nuk moren asnje sinjal mbeshtetjeje nga shteti, tashme ka nisur procesi normal i zbrazejs se fshatit. Nje proces qe po con gradualisht ne shuarjen e vendbanimeve ne shume zona te thella te vendit.

Top Channel