Termet ne Indonezi, frike per cunami

09/05/2010 09:45

Nje tërmet me magnitudë 7.4 ballë i shkallës Rihter ka goditur Indonezinë duke shkaktuar edhe alarm për cunami.

Zona me e prekur eshte ajo e Aceh, ndersa epiqendra u lokalizua 225 km ne jug te Banda Aceh ne Ishullin Sumatra.

Sipas te dhenave, rreziku per nje cunami te mundshem eshte i vogel por gjithesesi vale te vogla mund te shkaktojne deme modeste ne zone.

Zona e goditur sot shtrohet ne te ashtuquajturin “rripin e zjarrte” te Paqesorit qe shpesh here preket nga termete dhe vullkanet. Ne vitin 2003 termeti shkatoi nje cunami me pasoje 230 mije viktima.
                                       
                                       

Top Channel