Rendohet situata ne veri

09/03/2010 12:00

Kane vijuar reshjet e debores te cilat kane mbuluar nje pjese te konsiderueshme ne veri, verilindje dhe juglindje te vendit.

Rruget nacionale jane hapur por ne disa segmente te caktuara qe ndodhen ne lartesi mbi 800 metra ka probleme serioze me akullin.

Temperaturat e ulta kane ngrire debore qe ra dy ditet e fundit. Mbremjen e djeshme eshte bllokuar per disa ore edhe rruga nacionale Tirane-Kukes ne zonen e Qafes se Malit.

Njoftohet se mjetet borepastruese kane qendruar ne gadishmeri per te hapur rruget nacionale nga debora. Njekohesisht policia rrugore ka rekomanduar drejuesit e mjeteve perdorimin e zinxhireve per te evituar daljet nga rruga.

Megjithate aksidente te shpeshta pa pasoja te renda jane verejtur ne disa rruge nacionale te mbuluara nga Debora, si ne rrugen Bulqize, Burrel, Bulqize, Peshkopi, Kukes Qafa e Malit. Probleme jane verejtur edhe ne Qafen e Krrabes, ne Qafen e Thanes, ne Qafe Plloçe, ne Qafen e Qarrit.

Nderkohe ne Shkoder, Tropoje, Puke, Mirdite, Burrel, Bulqize, Peshkopi, Kukes, Has, Elbasan, Librazhd, Pogradec, Korce jane disa dhjetra zona te izoluara perkohesisht nga debora. Rruget rurale jane te pakalueshme edhe per shkak te gjendjes se tyre te dobet.

Top Channel