PD: Te hetohet Gramoz Ruci

05/03/2010 19:50

Partia Demokratike ka kerkuar hetimin e deputetit te PS-se Gramoz Ruci pas deklaratave te ketij te fundit dje ne parlament kur ka paraqitur disa karta identiteti, sipas tij, te falsifikuara. Zedhenesja e PD-se, Erla Mehilli i ka konsideruar deklaratat e Rucit si te rreme.

“Ne strategjine e tij per bllokimin e liberalizimit te vizave per shqiptaret, Edvin Rama po perdor jo vetem bojkotin, jo vetem kerkesat e emisareve te tij per mos heqjen e vizave ne qarqet diplomatike, por ai dje kaloi edhe ne shpifje, trillime e falsifikime te ulta per sistemin e identifikimit te qytetareve shqiptare”, u shpreh Mehilli.

“Dje nepermjet numrit 2 te Partise Socialiste, kryetarit te Grupit Parlamentar Gramoz Ruci, paraqiti deshmite e tij falco per sistemin e leshimit te leternjoftimeve elektronike dhe pasaportave biometrike duke nxjerre para kamerave dokumenta te prodhuara nga Taulant Balla ne kazinone e tij te preferuar ne Tirane dhe i serviri ato si leternjoftime elektronike te prodhuara nga dy tre here per te njejtin person”, deklaroi Mehilli.

“Me kete sulm armiqesor ndaj liberalizimit te vizave, Edvin Rama hoqi cdo maske dhe u tha shqiptareve se eshte i gatshem te mos ndalet para perdorimit te cdo te keqe per t’i ndeshkuar ata per qellime personale”, shtoi ajo.

“Partia Demokratike i kerkon Prokurorise se Shtetit qe bazuar ne ligjet e vendit, te cilat kane penalitete te renda per falsifikimet e dokumentave te identitetit te ndermarre nje hetim urgjent per ndeshkimin e ketij akti te shemtuar te zotit Rama”, theksoi Mehilli.

Top Channel