Venezuele, perleshje manifestues-polici

26/01/2010 08:00

Nje student 15 vjecar ka mbetur i vrare dhe 9 agjente policie te plagosur ne Merida te Venezueles, gjate nje proteste kunder goditjes se RCTVI, stacioni televiziv kritik ndaj presidentit Chavez.

Protesta degjeneroi ne dhune dhe u perhap edhe ne kryeqytetin Karakas, bejne te ditur mediat nderkombetare.

Ne kete te fundit forcat e rendit perdoren gaz lotesjelles per te shperndare mijera te rinj qe marshonin per te njejtin motiv.

Qeveria venezueliane njoftoi dje se do te kontrolloje rregullisht mediat nje here ne kater muaj dhe kercenoi se do te nderprese transmetimin e atyre qe nuk zbatojne rregullat.

Top Channel