Franca: Jo trupa shtese ne Afganistan

26/01/2010 03:55

Franca ndryshe nga shume shtete te tjera anetare te NATO-s, nuk do te dergoje me trupa ne Afganistan.

“Franca nuk do te dergoje me trupa ne Afganistan. Megjithate ne mbetemi te hapur te dergojme grupe mbeshtetese dhe trajnuese per ushtrine afgane, por trupa shtese per te luftuar nuk dergojme me”, deklaroi presidenti Sarkozi per mediat vendase.

Refuzimi i Frances vjen pas Gjermanise, Anglise dhe pjeses me te madhe te vendeve te NATO-s te cilat iu pergjigjen thirrjes se Obames per te derguar 7 mije trupa shtese ne Afganistan.

Top Channel