Venezuele, mbyllen televizionet opozitare

24/01/2010 17:45

Autoritetet venezueliane pezulluan transmetimet e 6 kanaleve televizive si mbeshtetese te opozites.

Sipas autoriteveve te Karakasit mbyllja e televizioneve nuk u krye per arsye politike, por thjesht si zbatim i ligjit per operatoret kabllore.

“Nuk po mbyllim asgje, thjesht po perkujdesemi qe ne Venezuele te zbatohet ligji per operatoret kabllore prej te gjitheve”, thuhet ne deklaraten e autoriteteve vendase.

Ky eshte rasti i dyte dhe me i rende i bllokimit te sinjalit te mediave ne Venezuele. Ne vitin 2007 televizionit RCTV, i njohur per mbeshtetjen ndaj opozites, iu nderpre sinjali per disa dite pasi nuk transmetoi nje fjalim te presidentit Hugo Cavez.

Top Channel