Serbi, Gavrilovic patriarku i ri

23/01/2010 01:45

80 vjecari Irinej Gavrilovic eshte Patriarku i ri i Kishes Ortodokse serbe.

Ai njihet per nje qendrim te ashper ndaj Kosoves dhe ka deklaruar se serbet do te presin per te hyre ne Kosove, ashtu si hebrejte priten 2000 vjet per t’u kthyer ne Jeruzalem.

Patriarku i ri serb njihet edhe per qendrimin e tij ndaj Vatikanit. Ai mendon se nese Papa vendos te vizitoje Serbine nuk do te kishte asgje te keqe, perkundrazi do te ishte nje nder i madh.

Gavrilovic, qe zevendeson patriarkun Pavel, i cili nderroi jete dhjetorin e shkuar ka studiuar ne Athine, drejtues i shkolles ruse dhe rektor i Fakultetit te Teologjise ne Prizren.

Kisha eshte nder institucionet me me shume ndikim tek serbet dhe patriarku i ri nuk pritet te ndryshoje qendrim per Kosoven.

Top Channel