Serbi, mbahen zgjedhjet per kreun e kishes

22/01/2010 14:00

45 anetaret e Sinodit te shenjte te kishes ortodokse serbe jane mbledhur per te zgjedhur kreun e kesaj kishe.

Fillimisht, me votim te fshehte do te zgjidhen tre kandidatura dhe me pas, me terheqjen e nje prej emrave, njesoj si ne nje llotari, do te zgjidhet fituesi.

Zgjedhjet, te nje rendesie te vecante per Serbine, mbahen pak muaj pas vdekjes se kreut te kishes ortodokse serbe.

Mediat lokale raportojne se peshkopi Amfilohije, nje perfaqesues i vijes se ashper, pritet te jete nje nga tre kleriket qe do te dalin ne shortin final

Top Channel