Kosove, sot 11 vjet nga masakra e Recakut

15/01/2010 11:00

Ne fshatin Recak te komunes se Shtimes, ne Kosove, perkujtohet sot 11 vjetori i masakres se 45 civileve shqiptare nga forcat serbe.

Banoret e fshatit do te mbajne nje ceremoni perkujtimore ne nder te viktimave, vrasja e te cilave u cilesua nga nderkombetaret si nje krim kunder njerezimit.

Masakra e Recakut vleresohet si nje nga ngjarjet kryesore qe ka ndikuar ne ndryshimin e marredhenieve diplomatike te faktorit nderkombetar me Serbine, si dhe ne vendimin per nisjen e fushates se bombardimeve te NATO-s.

Top Channel