Brown, dy ish-ministra kerkojne rivotim

06/01/2010 18:50

Dy ish-anetare te kabinetit qeveritar britanik kane bere thirrje per mbajtjen e nje votimi per lidershipin e kryeministrit Gordon Brown, vetem pak muaj para se te kerkohet mbajtja e zgjedhjeve te pergjithshme.

Patricia Hewitt dhe Geoff Hoon u kane shkruar deputeteve laburiste duke deklaruar se partia eshte “thellesisht e ndare” dhe se ceshtja duhet te zgjidhet nje here e mire.

Nga ana tjeter Downing Street deklaron se kryeministri Brown eshte i angazhuar per ceshtjet e partise. Por deputetet bejne thirrje qe te mbahen sa me shpejt zgjedhjet e pergjithshme.

Nje laburist i hershem deklaroi per BBC se kerkesa eshte teresisht antikushtetuese, ndersa nje kritik tjeter i Brown, Barry Sheerman tha se zgjedhjet mund te mbahen edhe te henen e ardhshme, ne takimin e perjavshem te deputeteve laburiste.

Top Channel