Jemen, rihapet ambasada amerikane

05/01/2010 08:00

Eshte rihapur mengjesin e sotem pas dy ditesh mbyllje ambasada e Shteteve te Bashkuara ne Jemen.

Struktura diplomatike qendroi e mbyllur per dy dite per shkak te kercenimeve per sulme terroriste nga rrjeti i Al Kaedes.

Lajmi per hapjen e saj eshte bere i ditur ne web site-n e vete ambasades amerikane ne kryeqytetin Sana.

Nderkohe, Britania e Madhe vazhdon ta mbaje te mbyllur ambasaden e saj, se bashku me Francen qe e mori vendimin per te pezulluar aktivitetet diplomatike diten e djeshme.

Ndersa Gjermania per shkak te kercenimeve terroriste rriti vetem masat e sigurise ne ambasaden dhe konsullaten e saj ne Jemen.

Top Channel