Jemen, mbyllen ambasadat e Japonise dhe Frances

04/01/2010 13:10

Pas Britanise, Gjermanise e SHBA-se edhe Japonia e Franca u kane vene drynin dyerve te ambasadave ne Jemen.

Tokjo e ka marre vendimin per te mbyllur seline diplomatike ne Sanaa pas njoftimeve per tensionim te situates ne vendin arab per shkak te perplasjeve te policise e ushtrise me guerrilasit e Al Kaedes.

Edhe Parisi ben me dije se ambasada eshte mbyllur per arsye sigurie. Nderkohe, Italia ka vendosur ta mbaje perkohesisht te hapur ambasaden edhe pse nuk perjashtohet qe shume shpejt te ndjeke shembullin e selive te tjera diplomatike.  

Top Channel