Kine-SHBA, perplasje per Dalai Lamen

03/01/2010 10:15

Ministri i Jashtem i Kines ka deklaruar se eshte kunder takimit mes presidentit amerikan Barack Obama dhe liderit shpirteror tibetian, Dalai Lama.

Zedhenesi i Ministrise se Jashtme te Pekinit ka theksuar se ceshtja ne fjale eshte shume e ndjeshme.

Nga ana tjeter, Shtepia e Bardhe njoftoi dje se Obama do te takohet me Dalai Lamen gjate udhetimit te ardhshem te ketij te fundit ne Shtetet e Bashkuara.

Ne tetorin e kaluar presidenti amerikan preferoi te mos e takonte Dalai Lamen per te mos irrituar Pekinin ne prag te vizites se tij ne Kine.

Top Channel