Finlande, 4 te vrare ne nje qender tregtare

31/12/2009 11:30

Nje ngjarje e rende ka pergjakur kryeqytetin e Finlandes, Helsinki, ne prag te nates se nderrimit te viteve.

Mediat lokale njoftojne se kater persona jane qelluar per vdekje me arme zjarri nga nje person i armatosur ne ambientet e nje qendre tregtare.

Sipas burimeve, policia dhe ambulancat kane mberritur ne vendngjarje, por autori i krimit te rende nuk eshte ndaluar ende.

Ngjarja konsiderohet si incidenti i trete me i rende i ndodhur ne dy vitet e fundit ne Finlande. Ajo ndodhi rreth ores 10:00 ne qendren tregtare “Sello”.

Nje deshmitar nga vendngjarja deklaroi se punonjesi i nje dyqani eshte i shtrire ne toke dhe se nje person i veshur me te zeza ka qene autori i te shtenave.

Nderkohe, nje burim tjeter i pakonfirmuar ka deklaruar se nje person eshte qelluar dy here ne koke, ndersa nje tjeter ne stomak.

Qendra tregtare eshte mbyllur per arsye sigurie, nderkohe qe eshte ndaluar edhe qarkullimi i njerezve dhe automjeteve prane saj.

Top Channel