Kore e Veriut, arrestohet nje shtetas amerikan

29/12/2009 10:35

Autoritetet koreano-veriore kane deklaruar se kane arrestuar nje shtetas amerikan qe kishte hyre ne territorin e tyre.

Agjencia lokale e lajmeve “KCNA” ka bere te ditur se personi ne fjale kishte hyre ne territorin koreano-verior me 24 dhjetor, nga kufiri me Kinen.

Autoritetet nuk kane dhene detaje mbi identitetin e tij, por dyshohet se behet fjale per Robert Park, nje aktivist i fese se krishtere, i cili kishte kaluar se fundmi ne Korene e Veriut.

Koleget e tij deklarojne se Park donte te lobonte per te drejtat e njeriut dhe te kerkonte lirimin e disa te burgosurve.

“Me 24 dhjetor nje shtetas amerikan hyri ilegalisht ne vend permes kufirit me Kinen dhe eshte ndaluar nga policia. Aktualisht personi po merret ne pyetje nga agjencite e sigurise”, thote “KCNA”.

Top Channel