Franca denon dhunen ndaj protestuesve ne Iran

27/12/2009 18:20

Diplomacia franceze ka denuar ashper dhunen e perdorur prej forcave policore ne Iran kunder protestuesve opozitare.

Ne nje deklarate per shtyp te Ministrise se Jashtme franceze dhuna ndaj protestuesve kur flitet per disa persona te vdekur, cilesohet e patolerueshme dhe e tepruar.

Nderkohe qe Franca eshte vendi i pare perendimor qe ka dale me nje qendrim lidhur me protestat ne diten e shenjte shiite te ashures ne Iran, televizioni shteteror i Republikes Islamike, ndryshe nga burimet informative opozitare lajmeron se 4 persona jane vrare nga “te panjohur” ne Teheran.

Top Channel