France, vdes manjati i kozmetikes, Yves Rocher

26/12/2009 21:40

Biznesmeni francez Yves Rocher, themelues dhe president i firmes se njohur kozmetike ka nderruar jete ne Paris ne moshen 79 vjecare.

Yves Rocher e ka krijuar shtepine kozmetike me emrin e tij ne vitin 1959 duke mbeshtetur idene “bukuria permes rrenjeve” pa produkte sintetike. Grupi Yves Rocher eshte shtrire gjeresisht ne rreth 30 vende dhe ka nje buxhet prej rreth 2 miliarde eurosh, duke u renditur ne vendin e 18-te ne rang boteror.

Ne nje deklarate publike, presidenti i Frances, Nicolas Sarkozy e ka cilesuar Rocher, “nje industrialist i madh francez”. Rocher ia la drejtimin e firmes djalit te tij Didier ne vitin 1992 por u detyrua te kthehej serish ne krye pas nje aksidenti ku i biri humbi jeten.

Top Channel