Venezuele, vdes ish presidenti qe fali Caves-in

25/12/2009 04:05

Ish presidenti venezuelian Rafael Antonio Caldera vdiq ne moshen 93 vjecare ne Karakas.

Lajmi u njoftua prej familjes se ish presidentit i cili vendosi demokracine ne vend dhe aplikoi amnisti ndaj presidentit aktual Hugo Cavez.

Rafael Antonio Caldera udhehoqi venezuelen ne dy mandate, nga viti 1969 deri ne 1974 dhe mandatin e dyte 1994 deri ne 1999.

Ne vitin 1994 Caldera fali presidentin aktual, Hugo Cavez i cili u arrestua dhe u denua me burg pas deshtimit te nje tentative per te ardhur ne pushtet me ane te nje grushti shteti.

Top Channel