Rusi, testohet me sukses raketa balistike

24/12/2009 17:00

Rusia ka kryer me sukses nje test per leshimin e nje rakete balistike nderkontinentale te llojit “Voievoda”.

Lajmin e bejne te ditur agjencite ruse te shtypit, te cilat i referohen nje burimi prane sektorit te forcave strategjike.

Sipas burimit, raketa u nis nga rajoni i Oremburgut dhe goditi ne shenje objektivin e vendosur ne ekstremin lindor te Rusise, Kamciatka.

Burimi shton me tej se testi u krye ne kuader te programit per zjatjen e sherbimit te kesaj lloji rakete nga 15 ne 25 vjet.

Top Channel