Jemen-Arabi, mbi 500 te vdekur

20/12/2009 18:00

Mbi 500 civile kane mbetur te vdekur si pasoje e sulmeve saudite ne kufirin mes Mbreterise se Arabise Saudite dhe Jemenit.

Sipas mediave vendase dhe autoriteteve saudite bombardimet e forcave ushtarake te Riadit kane ndermarre nje ofensive qysh prej nisjes se muajit nentor, kur anetaret e nje grupi te quajtur Zaidi ose Huthi vrane nje roje kufitare dhe pushtuan dy fshatra.

Nderkohe qe ne anen tjeter forcat jemenase kane ndermarre nje sulm ajror kunder nje baze te dyshuar si vendstrehim I Al Kaedas ku gjeten vdekjen 49 persona mes te cileve disa fgemije dhe 17 femra.

Kufiri mes Jemenit dhe Arabise Saudite prej kohesh perfshihet nga sulme ushtarake nga te dyja palet kunder rebeleve ekstremiste.

Top Channel