Nigeri, MEND ve ne dyshim armepushimin

19/12/2009 14:10

Persona te armatosur ne delten e Nigerit, ne Nigeri kane deklaruar se kane sulmuar gjate nates nje impiant nafte, duke vene ne dyshim armepushimin e arritur me qeverine.

Nje zedhenes i nje fraksioni te levizjes MEND ka deklaruar se sulmi u krye pasi qeveria po vononte bisedimet e paqes per shkak te mungeses se presidentit Umaru Yar Adua, i cili ndodhet ne Arabine Saudite per shkak te gjendjes shendetesore.

Zedhenesi tha, permes nje deklarate te transmetuar me e-mail, se sulmi paralajmerues u krye nga 35 persona ne bordin e 5 varkave, te armatosur me pushke automatike, raketahedhes dhe arme te tjera te renda.

Sulme te tilla i kushtojne Nigerise miliona euro ne vit per shkak te demeve te medha qe shkaktohen.

Top Channel