Samiti i OSBE-se, Meta takon Papandreun

01/12/2009 20:05

Ne Asamblene e Ministrave te Jashtem te OSBE-se merr pjese edhe ministri shqiptar, Ilir Meta.

Ai u takua me kryeministrin grek Jorgos Papandreu, me te cilin bisedoi per ceshtje te perbashketa te dy vendeve, por sic u shpreh ai, jo per bojkotin e socialisteve. Fjalen e hapjes ne asamble e mbajti presidenti, Karolos Papulias.

“Samiti i Athines na jep nje shans te rendesishem te cojme nje mesazh uniteti per nje dialog te ri”, tha ai. Meta dhe Papandreu diskutuan per ceshtje te sigurise dhe bashkepunimit rajonal. Ne kete takim u diskutuan dhe ceshtja e njohjes se patentave e sigurimet shoqerore te emigranteve.

“Komisioni i perbashket per bashkepunimin ekonomik duhet te mblidhet sa me shpejt. Jemi fatlume qe ne Greqi ka nje kryeminister dhe nje politike te angazhuar per te pershpejtuar integrimin e Shqiperise ne BE”, theksoi Meta.  

Top Channel