“Fort Hood”, FBI: S’ishte komplot terrorist

10/11/2009 09:45

FBI ka deklaruar se majori i ushtrise amerikane qe akuzohet per vrasjen e 13 personave ne bazen “Fort Hood” nuk ka qene pjese e nje komploti terrorist.

Majori Nidal Hasan ishte vene re nga FBI-ja ne muajin dhjetor, si pjese e nje hetimi kunder terrorizmit, por nuk kishte ngritur shqetesime tek hetuesit.

Keta te fundit thone se komunikimet e tij me persona te tjere ishin ne te njejten linje me punen e tij, duke qene nje mjek psikiater ne ushtri.

Hasan aktualisht ndodhet ne spital, por ai ka dale nga koma ku kishte hyre pasi u qellua nga policia gjate sulmit te kryer javen e kaluar.

13 persona u vrane dhe 29 te tjere mbeten te plagosur ne sulmin qe u be te enjten e kaluar ne bazen ushtarake te Teksasit.

FBI thote se nuk ka asnje informacion qe te tregoje se Hasan ishte pjese e nje komploti terrorist, por nuk ben te ditur emrin e personit me te cilin majori komunikoi para sulmit, qe dyshohet te jete nje klerik radikal qe jeton ne Jemen.

Top Channel