Iran, arrestohen 35 familjare te reformisteve te denuar

24/10/2009 15:00

Ne Iran jane vene ne pranga 35 persona te cilit ishin familjare dhe miq te reformisteve te denuar pas protestave kunder zgjedhjeve te 12 qershorit.

Lajmin e ka bere te ditur e perditshmja reformiste “Sarmayeh”, sipas te ciles arrestimet jane bere nga persona te armatosur dhe te maskuar qe kane hyre me force ne nje ceremoni fetare qe po zhvillohej ne banesen e Shahab Tabataba, ish bashkepunetorit te fushates se Mir Hossein Moussavi.

Fillimisht ne pranga u vune 60 persona, por 35 prej tyre me pas u liruan.

Top Channel