Kidman: Hollywood-i ndikon ne dhunen ndaj femrave

23/10/2009 09:35

Nicole Kidman, nje prej divave me te medha te botes hollivudiane, sulmon pikerisht vendin ku u e be famshme per mbare boten.

Sipas aktores australiane, dhuna qe pesojne femrat ne bote vjen edhe si pasoje e Hollywood-it. Gjate fjales se mbajtur ne Washington si perfaqesuese e Unifem (Fondi i OKB-se per zhvillimin e gruas), Kidman ka mbeshtetur dokumentin nderkombetar kunder dhunes ndaj femrave qe politika e jashtme e Shtepise se Bardhe kerkon ta aplikoje ne vendet e huaja.

“Hollywood-i ka padyshim nje ndikim te madh ne dhunen qe pesojne femrat”, tha Kidman duke iu pergjigjur pyetjes se deputetes republikane Dana Rohrabacher e cila tha: “Perse kinemaja i sheh si objekte seksuale me te dobetit”. “Une nuk jam pergjegjese per ate qe ben Hollywood-i, por jam per ate pjese qe I perket karrieres time. Per kete fakt nuk me intereson te flas per rolet denigrues te femrave”, shton Kidman.

Pak ore me vone, ne nje interviste dhene per Nbc, Barack Obama u shpreh i penduar, duke thene se nuk ka qene perhere ne lartesine e nje babai dhe bashkeshorti ideal. “Michelle ka bere shume sakrifica per mua, sidomos ne perkujdesjen per vajzat”, theksoi presidenti, duke shtuar se shpesh here i eshte dashur te vendose mendjen ne vend. “Michelle me thoshte perhere: perse kur vajzat shkojne te provojne nje fustan, duhet t’i shoqeroj vetem une?”.

Top Channel