Termeti, mijera te bllokuar nen rrenoja

30/09/2009 16:15

Mijera persona kane mbetur te bllokuar nen rrenoja dhe te pakten 13 te tjere kane humbur jeten pas termetit te fuqishem qe tronditi ishullin indonezian te Sumatres.

Epiqendra e lekundjes sizmike ishte rreth 50 kilometra larg bregut, ne afersi te qytetit te Padangut. Sipas informacioneve te autoriteteve lokale, termeti ka shkaterruar ndertesa te medha, hotele dhe ura.

Qendra e Paralajmerimit te Tsunamit ka bere te ditur se nuk ka pasur asnje alarm. Njoftimi vjen pasi ore me pare nje tsunami i shkaktuar nga nje termet ne Paqesorin Jugor vrau mbi 100 persona ne nje zinxhir ishujsh.

Deshmitaret nga qyteti i Padangut, popullsia e te cilit arrin ne 900 mije banore, tregojne se qytetaret kane dale nga shtepite e tyre.

Top Channel