Honduras, Micheletti jep sinjale qetesimi

29/09/2009 09:45

Vazhdon te mbetet e tensionuar situata ne Honduras, ku presidenti de fakto Roberto Micheletti ka dhene sinjale per uljen e tensioneve.

Ai eshte shprehur i gatshem per te rrezuar dekretin permes te cilit ka ulur lirite kushtetuese dhe ka ftuar serish ne Tegucigalpa ndermjetesit e Organizates se Shteteve Amerikane, te perjashtuar dje nga vendi.

Nderkohe, presidenti i rrezuar Manuel Zelaya, nga ambasada e Brazilit ku eshte strehuar, i ka kerkuar OKB-se qe te rivendose shtetin e se drejtes.

Top Channel