Guine, 128 te vdekur ne protesten e opozites

29/09/2009 14:55

Jane te pakten 128 viktimat e represionit te manifestimit te organizuar nga opozita ne Konakri, ne Guine.

Lajmin e ben te ditur partia e opozites Sydia Toure permes nje komunikate per shtyp, ne te cilen thuhet se anetaret e gardes pretoriane kane ushtruar akte dhune edhe ndaj grave.

Sipas burimit, autoritetet kishin ngritur nje kurth per njerezit e mbledhur ne mase. “Ushtria ka pritur qe stadiumi te mbushej plot, per t’u futur me pas dhe per te qelluar ndaj turmes”, thuhet me tej ne komunikate.

Top Channel